Ką statistika sako apie Kauno “Žalgirį”: ar tikrai esame geriausia komanda Eurolygoje?
Antanas Kupstas
2024 m. lapkričio 6 d. 08:54
Kauno „Žalgiris“ šiuo metu yra Eurolygos lentelės viršūnėje. Šį sezoną kauniečiai laimėjo 6 iš 7 rungtynių, ir per jas pamatėme tikrąjį Žalgirio veidą.
Sezono atidarymo rungtynėse prieš Barseloną pamatėme naująją Žalgirio žvaigždę – Sylvainą Francisco, vieną vikriausių žaidėjų Eurolygoje su įspūdingu driblingo arsenalu. Sekančiose rungtynėse prieš Pirėjo „Olympiacos“ atsiskleidė Žalgirio psichologinis pasiruošimas: nors po pirmojo kėlinio rezultatas buvo 6:21, Žalgiris nepasidavė ir, likus 1 minutei ir 24 sekundėms, sumažino skirtumą iki 2 taškų. Nors žaliai-balti šias rungtynes pralaimėjo, jie parodė emocinį brandumą – požymį, kurį turi tik laimėtojai.
Ši stiprybė išryškėjo ir rungtynėse prieš Ettore Messinos vadovaujamą „Emporio Armani Milan“. Trečiojo kėlinio viduryje Žalgiris atsilikinėjo 27 taškais, bet rungtynių pabaigoje jau pirmavo 3 taškais, taip įvykdydami pirmąjį sezono stebuklą. Spalio 24 d. rungtynėse Žalgiris sutriuškino Tel Avivo „Maccabi“, konkuruojančią su tokiais Eurolygos grandais kaip Stambulo „Fenerbahce“ ir Madrido „Real“. Šeštojo turo rungtynėse prieš Belgrado „Crvena Zvezda“ Bryantas Dunstonas paskutinėmis sekundėmis pelnė pergalingą metimą. Galiausiai, rungtynėse prieš „AS Monaco“ Dovydas Giedraitis uždarė Eurolygos MVP Mike’ą Jamesą, taip išplėsdamas komandai penktąją iš eilės pergalę.
Šios rungtynės padėjo Žalgiriui tapti vienvaldžiais Eurolygos lyderiais. Tačiau pusę šio sezono rungtynių Žalgiris laimėjo tik paskutinėmis sekundėmis, įvykdydamas net tris „stebuklus“. Todėl kyla klausimas – ar tikrai esame geriausia komanda Eurolygoje? Ir ką apie tai gali pasakyti statistika?
Stiprybės
Pagrindinė Kauno „Žalgirio“ sėkmės priežastis yra gynyba. Žalgiris pirmauja keliose Eurolygos gynybos kategorijose. Jie praleidžia mažiausiai taškų – 71,4 per rungtynes. Pagal 3stepsbasket.com, Žalgirio priešininkai turi prasčiausią puolimo reitingą (ORTG) – 105,5, ir žemiausią efektyvų pataikymo procentą (eFG%) – 48,1%. Be to, Žalgiris yra antra geriausia komanda dėl atšokusių kamuolių puolime, sugriebianti 34,7% visų puolime pamestų kamuolių, kas apsunkina priešininkų galimybes atsikovoti kamuolius savo aikštės pusėje (jie sugriebia vos 65,3% gynyboje pamestų kamuolių). Taip pat verta paminėti, kad Žalgiris sugeba išprovokuoti klaidas – jų varžovai klysta 18,1% atakų metu.
Silpnybės
Nors Žalgiris yra pirmoje Eurolygos vietoje, jokia komanda nėra be silpnybių. Pagrindiniai Žalgirio trūkumai slypi puolime. Žalgiris yra viena iš prasčiausiai atakuojančių komandų – per rungtynes pelno vidutiniškai tik 75 taškus (17 vieta Eurolygoje). Taip pat Žalgiris turi žemą efektyvų pataikymo procentą – vos 52,3% (13 vieta). Prastas pataikymo procentas pasireiškė ne kartą: prieš „Olympiacos“ Žalgiris pataikė tik 22,9%, prieš „Milan“ pataikymo procentas pirmoje rungtynių pusėje taip pat buvo žemas, o prieš „AS Monaco“ iš toli metė vos 34,6%. Šie skaičiai turėtų gerėti sezono eigoje, ypač prisijungus naujam pirkiniui Lonnie Walkerui IV.
Vienas svarbiausių rodiklių, apibūdinančių Žalgirio puolimo problemas, yra klaidų skaičius – jie per rungtynes suklysta 12,7 karto, kas sudaro net 18,9% visų jų atakų.
Pataikymas
3StepsBasket.com pateiktoje metimų žemėlapyje matome Žalgirio pataikymo procentus iš skirtingų aikštelės vietų, kurios pažymėtos burbulais. Burbulų dydis nurodo metimų skaičių iš tos pozicijos, o procentas viduje – pataikymo sėkmingumą. Žalgiris dažnai atakuoja iš artimo ir vidutinio nuotolio, tačiau retai renkasi kampinius tritaškius. Didžiausias burbulas su 58% pataikymu prie krepšio rodo, kad Žalgiris yra efektyvus arti krepšio, kur sulaukia daugiausiai sėkmės. Žemą pataikymo procentą matome iš kampinių pozicijų (27% ir 15%), kas rodo, kad Žalgiris nėra linkęs žaisti per kampinius tritaškius. Vidutinio nuotolio zonose (42% kairėje, 36% viršuje, 39% dešinėje) Žalgiris jaučiasi pakankamai patogiai, nors šie metimai turi žemesnį pataikymo procentą nei metimai arti krepšio. Ši vidutinio nuotolio tendencija gali atspindėti įvairias puolimo taktikas, pvz., „pick-and-pop“ ar „pull-up“ metimus.
Apibendrinant, Kauno „Žalgiris“ šį sezoną demonstruoja neįtikėtiną gynybą ir atkaklumą, užimdamas pirmąją vietą Eurolygoje. Jų stiprioji pusė – gynyba, kurioje komanda pirmauja daugelyje statistikos rodiklių, stabdydama varžovus ir ribodama jų efektyvumą. Tačiau puolime „Žalgiris“ dar turi kur tobulėti – klaidos ir prastesnis pataikymo procentas mažina bendrą efektyvumą. Vis dėlto, stipri kova dėl kamuolių ir papildomi taškai iš artimų atstumų leidžia komandai išlikti konkurencinga. Artėjant sezonui, Žalgiris turės didinti puolimo efektyvumą ir sumažinti klaidų skaičių, kad išlaikytų lyderių poziciją. Ar ši komanda sugebės išlaikyti stabilumą ir siekti aukščiausių tikslų? Laikas parodys, bet kol kas jie pateisina sirgalių lūkesčius.
Jei patiko tokio stiliaus straipsnis ir norite daugiau, pasidalinkite savo nuomone komentarų sekcijoje!